Bagaż podręczny

Walizka do samolotu, czyli bagaż podręczny lub bagaż rejestrowany

Podróżujący samolotem mają do wyboru dwie opcje – bagaż podręczny lub rejestrowany. Różnią się od siebie – w zależności od danej danej linii lotniczej – wymiarami oraz wagą.

Bagaż podręczny to taki, który można zabrać ze sobą na pokład samolotu. Musi zmieścić się pod fotelem lub w schowku nad głowami pasażerów. Dopuszczalne wymiary walizek kabinowych oscylują najczęściej w granicach 55 x 40 x 20cm, jednak przed podróżą najlepiej zapoznać się z wytycznymi danej linii lotniczej. W momencie kiedy dane wymiary zostają przekroczone, bagaż podręczny staje się bagażem rejestrowanym. W wielu liniach lotniczych koszt za bagaż podręczny wliczony jest w cenę biletu. Warto wiedzieć jednak, że są wyjątki i u takich przewoźników, jak na przykład Ryanair za bagaż podręczny należy dopłacić.

Bagaż rejestrowany, w przeciwieństwie do bagażu podręcznego, umieszczany jest w luku bagażowym samolotu. Ograniczony jest on o możliwą maksymalną wagę. W przypadku kiedy zostaje ona przekroczona można zapłacić za nadbagaż lub przepakować część zawartości do innej walizki.

Bagaż podręczny – jaką walizkę wybrać?

Bagaż podręczny to praktyczne rozwiązanie dla tych podróżujących, którzy wybierają się w podróż służbową lub na krótki wyjazd. Wówczas nie trzeba zabierać ze sobą wielu ubrań, akcesoriów czy kosmetyków. Niewielka i lekka walizka kabinowa doskonale sprawdza się jako bagaż podręczny. Wbrew pozorom jest pojemna, poręczna i wygodna w transporcie. W zależności od indywidualnych upodobań, walizka podręczna może być w wersji miękkiej lub twardej. Jakie są ich zalety i wady?

Miękkie walizki do samolotu charakteryzują się większą elastycznością, dzięki czemu znacznie łatwiej “upchnąć” ją w schowku na pokładzie samolotu. Ponadto, są dużo lżejsze od twardych walizek. Co najważniejsze dla niektórych pasażerów, miękkie walizki wyposażone są zazwyczaj w liczne kieszenie. Do największych wad miękkich walizek można zaliczyć to, że mogą łatwiej ulegać zniszczeniu – szczególnie narażone na otarcia i uszkodzenia są tylne, dolne narożniki.

Twarde walizki są przede wszystkim bardziej odporne na wszelkie uszkodzenia czy zniszczenia, zarówno materiału zewnętrznego jak i zawartości walizki. Dodatkowo, są łatwiejsze w utrzymaniu czystości oraz znacznie lepiej prezentują się, ze względu na różnorodność dostępnych do wyboru modeli i kolorów. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że rzadko posiadają one kieszenie zewnętrze – choć zdarzają się wyjątki. Ponadto, ze względu na ich sztywność, pasażerowie mogą mieć kłopot ze znalezieniem miejsca w schowku.